DS Laboratories

Profesjonalne kosmetyki naturalne

Co robić aby uniknąć łupieżu?

Dandrene
154.70 zł
Polecany

Dandrene

Dandrene to szampon przeciwgrzybiczny nowej generacji przeznaczony dla osób cierpiących na łupież lub mających podrażnioną, przetłuszczoną skórę głowy.

  • Więcej

Łupież to choroba skóry głowy, która objawia się swędzeniem i opadaniem białych, suchych łusek. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju cierpi na tą przykrą dolegliwość. Łupież może pojawić się pozornie bez przyczyny. Najczęściej jednak powodują go szampony, żele, pianki czy farby do włosów, a także woda o dużej zawartości chloru. Powstawaniu łupieżu towarzyszy drożdżak (rodzaj grzyba), który jest stałym „mieszkańcem” skóry naszej głowy, jednak pod pewnymi czynnikami (stres, niezdrowa dieta, osłabienie organizmu), przyczynia się do jej zakażenia. Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu: zwykły (suchy) i tłusty (łojotokowy).

Łupież zwykły to złuszczanie się naskórka w postaci drobnych płatków, które nieestetycznie wyglądają szczególnie na ciemnym ubraniu. Nie uszkadza on włosów i nie tworzy stanów zapalnych. Po umyciu włosów następuje chwilowa poprawa, jednak bardzo szybko złuszczanie nawraca. Choroba ta jest dosyć dokuczliwa, ale w pełni uleczalna. Dotyczy zazwyczaj ludzi przed 20 rokiem życia. Nie leczony łupież zwykły może przerodzić się w łupież tłusty, który jest mniej widoczny, lecz bardziej uciążliwy. Żółte, nasiąknięte łojem łuski przylegają mocno do głowy. Usunąć je może szampon o działaniu odtłuszczającym, który wymywa łój i płaty się łatwiej doczepiają. Taka sytuacja powinna nas zaalarmować, ponieważ niewinny łupież może być początkiem łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy.

Leczenie łupieżu opiera się zazwyczaj na używaniu szamponów zawierających substancje przeciwłojotokowe (siarka), przeciwgrzybiczne i złuszczające. Najlepiej jeśli preparaty będziemy kupować w aptece (np. Nizoral, Zoxin). Można również skonsultować się z dermatologiem, który poleci nam dany produkt lub przepisze specjalną mieszankę, zawierającą najczęściej siarkę, kwas salicylowy, siarczek selenu i kadmu. Popularne są domowe sposoby na pozbycie się łupieżu. Do tego celu potrzebujemy dobrej jakości oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. Przed każdym myciem głowy robimy 5 minutowy masaż. Oliwka natłuści naskórek głowy nie zatykając przy tym porów. To samo można zrobić z wyciśniętym sokiem z cytryny. Po zabiegu myjemy włosy szamponem przeciwłupieżowym.

Jak możemy zapobiec powstawaniu łupieżu? Dużą rolę odgrywa zdrowa dieta. Powinna zawierać witaminy B, A i E oraz cynk (czerwone mięso), siarkę (jaja, ryby) i krzem (skórka owoców, czosnek). Włosów nie należy myć codziennie (zwłaszcza zimą), ponieważ wysusza to skórę głowy. Musimy odpowiednio dobrać szampon, by kosmetyk nie pogorszył naszej sytuacji. Włosom służy naturalne suszenie. W przypadku, gdy suszarka jest niezbędna, strumień powietrza powinien być letni. Unikajmy stresów i spędzajmy czas na świeżym powietrzu, a nasze włosy będą zdrowe i bez śladu łupieżu.

Kanały płatności